O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi islohotlar amalga oshirilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-maydagi PF-74-sonli “Tibbiyot sohasida xususiy sektorni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni bu yo‘nalishda muhim qadam bo‘ldi.
Mazkur hujjatga muvofiq, 2026-yil 1-iyuldan boshlab nodavlat tibbiyot tashkilotlariga davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi doirasida aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish huquqi beriladi.
Endilikda xususiy klinikalar va boshqa nodavlat tibbiyot muassasalari o‘z litsenziyasi doirasida barcha yo‘nalishlarda davlat budjeti mablag‘lari hisobidan bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatishi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, davlat va nodavlat tibbiyot tashkilotlari uchun davolash xarajatlarini qoplashda yagona bazaviy narxlar qo‘llanilishi belgilanmoqda. Bu esa tibbiy xizmatlar bozorida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, aholi uchun tanlov imkoniyatlarini kengaytirish hamda tibbiy xizmatlar sifatini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Расширяются возможности участия частного сектора в системе государственного медицинского страхования
В Узбекистане продолжаются реформы, направленные на поддержку частного сектора в сфере здравоохранения. Важным шагом в этом направлении стал Указ Президента Республики Узбекистан № PF-74 от 5 мая 2026 года «О дополнительных мерах по поддержке частного сектора в сфере медицины».
Согласно документу, с 1 июля 2026 года негосударственным медицинским организациям будет разрешено оказывать медицинские услуги населению в рамках системы государственного медицинского страхования.
Частные клиники и другие негосударственные медицинские учреждения смогут предоставлять медицинские услуги за счёт средств Государственного бюджета по всем направлениям в пределах имеющейся лицензии.
Кроме того, предусматривается применение единых базовых тарифов для компенсации расходов на лечение как государственным, так и негосударственным медицинским организациям. Ожидается, что это создаст условия для здоровой конкуренции, расширит возможности выбора для населения и повысит качество медицинских услуг.