O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi islohotlar amalga oshirilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-maydagi PF-74-sonli “Tibbiyot sohasida xususiy sektorni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni bu yo‘nalishda muhim qadam bo‘ldi.
Mazkur hujjatga muvofiq, 2026-yil 1-iyuldan boshlab nodavlat tibbiyot tashkilotlariga davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi doirasida aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish huquqi beriladi.
Endilikda xususiy klinikalar va boshqa nodavlat tibbiyot muassasalari o‘z litsenziyasi doirasida barcha yo‘nalishlarda davlat budjeti mablag‘lari hisobidan bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatishi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, davlat va nodavlat tibbiyot tashkilotlari uchun davolash xarajatlarini qoplashda yagona bazaviy narxlar qo‘llanilishi belgilanmoqda. Bu esa tibbiy xizmatlar bozorida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, aholi uchun tanlov imkoniyatlarini kengaytirish hamda tibbiy xizmatlar sifatini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Uzbekistan is continuing reforms aimed at supporting the private sector in healthcare. An important step in this direction was the Presidential Decree No. PF-74 dated May 5, 2026, “On Additional Measures to Support the Private Sector in the Healthcare Sector.”
According to the decree, starting from July 1, 2026, non-governmental medical organizations will be allowed to provide healthcare services within the framework of the state health insurance system.
Private clinics and other non-state healthcare institutions will be able to provide medical services funded by the State budget in all areas covered by their licenses.
In addition, unified base tariffs will be introduced for compensating treatment expenses for both public and private medical organizations. This is expected to create a healthier competitive environment, expand patients’ access to healthcare providers, and improve the overall quality of medical services.
Experts believe that these reforms will significantly increase private sector participation and contribute to the further expansion of the state health insurance system in Uzbekistan.