Eng kam talablar tibbiy xizmatlarni to‘g‘ri tashkil etish, muolajalarni xavfsiz va samarali o‘tkazish hamda bemorlar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur shart-sharoitlarni ko‘zda tutadi.
Sog‘liqni saqlash sohasida belgilangan tartibga ko‘ra, tibbiy ixtisoslashuvlarni amalga oshirish uchun tibbiyot tashkilotlarida zarur moddiy-texnik baza, asbob-uskunalar va tibbiy texnika mavjud bo‘lishi shart. Shu maqsadda eng kam talablar belgilangan bo‘lib, ular litsenziya asosida tibbiy faoliyat yuritayotgan barcha tibbiyot tashkilotlariga tatbiq etiladi.
Eng kam talablar tibbiy xizmatlarni to‘g‘ri tashkil etish, muolajalarni xavfsiz va samarali o‘tkazish hamda bemorlar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur shart-sharoitlarni ko‘zda tutadi. Shuningdek, tibbiyot tashkilotida amalga oshirilayotgan ixtisoslashuv turiga qarab, muolaja xonalari, diagnostika uskunalari, tibbiy texnika, sterilizatsiya vositalari hamda shoshilinch tibbiy yordam uchun zarur jihozlar mavjud bo‘lishi talab etiladi.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2017-yil 10-iyuldagi 90-son “Tibbiy faoliyatning tegishli turi, hajmi va tipini amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik baza, tibbiyot asbob-uskunalari va boshqa texnika vositalariga, shu jumladan tibbiy anjomlarga qo‘yiladigan minimal talablarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi buyrug‘i.

Минимальные требования предусматривают необходимые условия для правильной организации медицинских услуг
В соответствии с установленным порядком в сфере здравоохранения, для осуществления медицинских специализаций в медицинских организациях должна быть обеспечена необходимая материально-техническая база, оборудование и медицинская техника. С этой целью установлены минимальные требования, которые распространяются на все медицинские организации, осуществляющие медицинскую деятельность на основании лицензии.
Минимальные требования предусматривают необходимые условия для правильной организации медицинских услуг, безопасного и эффективного проведения медицинских процедур, а также обеспечения безопасности пациентов.
Кроме того, в зависимости от вида специализации, осуществляемой в медицинской организации, требуется наличие процедурных кабинетов, диагностического оборудования, медицинской техники, средств стерилизации и необходимого оснащения для оказания неотложной медицинской помощи.
Основание: приказ Министра здравоохранения Республики Узбекистан №90 от 10 июля 2017 года «Об утверждении минимальных требований к материально-технической базе, медицинскому оборудованию и другим техническим средствам, включая медицинские изделия, необходимым для осуществления соответствующего вида, объёма и типа медицинской деятельности».