Eng kam talablar tibbiy xizmatlarni to‘g‘ri tashkil etish, muolajalarni xavfsiz va samarali o‘tkazish hamda bemorlar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur shart-sharoitlarni ko‘zda tutadi.
Sog‘liqni saqlash sohasida belgilangan tartibga ko‘ra, tibbiy ixtisoslashuvlarni amalga oshirish uchun tibbiyot tashkilotlarida zarur moddiy-texnik baza, asbob-uskunalar va tibbiy texnika mavjud bo‘lishi shart. Shu maqsadda eng kam talablar belgilangan bo‘lib, ular litsenziya asosida tibbiy faoliyat yuritayotgan barcha tibbiyot tashkilotlariga tatbiq etiladi.
Eng kam talablar tibbiy xizmatlarni to‘g‘ri tashkil etish, muolajalarni xavfsiz va samarali o‘tkazish hamda bemorlar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur shart-sharoitlarni ko‘zda tutadi. Shuningdek, tibbiyot tashkilotida amalga oshirilayotgan ixtisoslashuv turiga qarab, muolaja xonalari, diagnostika uskunalari, tibbiy texnika, sterilizatsiya vositalari hamda shoshilinch tibbiy yordam uchun zarur jihozlar mavjud bo‘lishi talab etiladi.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2017-yil 10-iyuldagi 90-son “Tibbiy faoliyatning tegishli turi, hajmi va tipini amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik baza, tibbiyot asbob-uskunalari va boshqa texnika vositalariga, shu jumladan tibbiy anjomlarga qo‘yiladigan minimal talablarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi buyrug‘i.

Minimum requirements have been established, which apply to all medical organizations providing medical services based on a license.
According to the established regulations in the healthcare sector, medical organizations must have the necessary material and technical base, equipment and medical devices in order to carry out medical specializations. For this purpose, minimum requirements have been established, which apply to all medical organizations providing medical services based on a license.
These minimum requirements define the necessary conditions for the proper organization of medical services, the safe and effective performance of medical procedures, and the assurance of patient safety.
In addition, depending on the type of specialization carried out by the medical organization, the availability of treatment rooms, diagnostic equipment, medical devices, sterilization tools and equipment necessary for emergency medical care is required.
Basis: order of the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan No. 90 dated July 10, 2017 “On approval of the minimum requirements for the material and technical base, medical equipment and other technical means, including medical devices, necessary for carrying out the relevant type, scope and form of medical activity.”