Tibbiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchi ko‘plab tashkilotlarni qiziqtiradigan muhim savollardan biri – litsenziya muddatini uzaytirish uchun ariza topshirilgandan so‘ng, ariza ko‘rib chiqilayotgan davrda faoliyatni davom ettirish mumkin yoki mumkin emasligi bilan bog‘liq.
Amaldagi tartibga ko‘ra, agar litsenziyaning amal qilish muddati ariza ko‘rib chiqilishidan oldin tugasa, tibbiy faoliyatni davom ettirishga ruxsat berilmaydi. Shu sababli litsenziya muddatini uzaytirish bo‘yicha murojaatni oldindan amalga oshirish muhim hisoblanadi.
Litsenziyani uzaytirish uchun ariza “Litsenziya” axborot tizimi yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali litsenziyaning amal qilish muddati tugashidan avval topshirilishi kerak.
Arizani ko‘rib chiqish muddati 30 kunni tashkil etadi. Mazkur davrda Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markazi tomonidan joyiga chiqqan holda ekspertiza o‘tkaziladi. Ekspertiza jarayonida aniqlangan kamchiliklar arizaning rad etilishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, kelishuv organlarining tegishli xulosalarini olish ham talab etiladi. Shu bois litsenziya muddati tugashini kutmasdan, kamida 2 oy oldin murojaat qilish tavsiya etiladi.
Xulosa qilib aytganda, yuridik shaxs litsenziyaning amal qilish muddati tugashini kutmasdan, muddatni uzaytirish bo‘yicha arizani oldindan topshirishi maqsadga muvofiqdir.

Один из важных вопросов, который интересует многие медицинские организации, — можно ли продолжать медицинскую деятельность в период рассмотрения заявления о продлении срока действия лицензии.
Согласно действующему порядку, если срок действия лицензии истекает до рассмотрения заявления, продолжение медицинской деятельности не допускается. Поэтому важно заранее обратиться за продлением лицензии.
Заявление на продление лицензии необходимо подать через информационную систему «Лицензия» или Единый портал интерактивных государственных услуг до истечения срока действия лицензии.
Срок рассмотрения заявления составляет 30 дней. В этот период Центр по лицензированию и аккредитации медицинских организаций проводит выездную экспертную проверку. В случае выявления недостатков в ходе проверки заявление может быть отклонено.
Кроме того, требуется получение соответствующих заключений согласующих органов. В связи с этим рекомендуется обращаться не менее чем за 2 месяца до окончания срока действия лицензии.
Таким образом, юридическим лицам рекомендуется заранее подавать заявление на продление срока действия лицензии, не дожидаясь окончания срока её действия.