Akkreditatsiyalash bo‘yicha Milliy standartlar ishlab chiqildi hamda amaliyotga tatbiq etilyapti.
Oxirgi yillarda O‘zbekiston tibbiyoti jadal rivojlanayotgani barchaga ma’lum. Buni 2017-yilda xususiy shifoxonalar soni qariyb 3,3 mingtani, bugunga kelib, 8 ming 600 dan ziyodni tashkil etayotgani misolida ham ko‘rish mumkin. Ular tomonidan umumiy tibbiy xizmatlarning 30 foizi qamrab olinayotgani, ayniqsa, e’tiborga molik.
Yana bir misol: oldinlari xususiy klinikalardagi ixtisoslik turlari 50 ta bo‘lgan, hozirda 210 tadan oshdi. Ushbu ijobiy ko‘rsatkichlarda Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markazining munosib ulushi bor.
— Markazimiz 2023-yilda Prezidentimizning tegishli qarori bilan tashkil etilgan, — deydi muassasa direktori Jaloliddin Asamutdinov. — Uning faoliyatini xalqaro talablar asosida yo‘lga qo‘yish choralarini ko‘ryapmiz. Raqamli yechimlar joriy etish hamda akkreditatsiya tizimini xalqaro standartlar asosida shakllantirish ishlari olib borilmoqda.
Litsenziyalash va akkreditatsiyalashni o‘z vaqtida, sifatli, shaffof ko‘rib chiqib, inson omilini kamaytirish va qulayliklar yaratish maqsadida “CLAMO Cabinet” platformasi test rejimida ishga tushirilganini aytish zarur.
Markazda “1369” qisqa raqamli “Call markaz” tashkil etilgani ham diqqatga sazovor. O‘tgan yilda unga 510 ta murojaat bo‘lgani holda, ulardan 55 foizini litsenziya bo‘yicha masalalar tashkil etgan.
Akkreditatsiyalash yo‘nalishida ham yaxshi ishlar ro‘yobga chiqarilayotir. Jumladan:
Milliy akkreditatsiya tizimini joriy qilish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etildi.
O‘tgan yil iyun oyida xalqaro ekspertlar tomonidan bir haftalik o‘quv seminari o‘tkazildi va 11 nafar mutaxassis xalqaro sertifikatga ega bo‘ldi.
Markazimiz tomonidan xalqaro hamkorlik izchil davom ettirilmoqda. Milliy standartlarni akkreditatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha ISQua xalqaro tashkilotiga ariza yubordik. Tegishli baholash jarayonlari yakuniga yetgandan so‘ng muassasamiz xalqaro akkreditatsiyadan o‘tadi.
Shu o‘rinda markazimiz tomonidan hozirgacha Toshkent shahridagi “M-Clinic” va Samarqanddagi “Meros” klinikalari Milliy standartlar bo‘yicha akkreditatsiyadan o‘tkazilganini aytish joiz. Ayni chog‘da yana 5 ta tibbiyot muassasasini Milliy akkreditatsiyadan o‘tkazish jarayoni boshlangan.
Hozirga paytda litsenziyalash va akkreditatsiyalash jarayonlarini yanada soddalashtirish, tibbiyot tashkilotlari uchun teng va qulay shart-sharoitlar yaratish hamda davlat va xususiy sektor o‘rtasida samarali hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Umuman olganda, soha amaliyotiga kiritilayotgan litsenziyalash va akkreditatsiyalash bo‘yicha Milliy shaffof tizim tibbiyot tashkilotlarida xizmatlar sifatini oshirish, bemorlar xavfsizligini kafolatlash, davlat va xususiy sektor o‘rtasida raqobat muhitini kuchaytirish imkonini beradi.

В последние годы здравоохранение Узбекистана динамично развивается. Об этом свидетельствует рост числа частных медицинских учреждений: если в 2017 году их было около 3,3 тысячи, то сегодня — более 8,6 тысячи. При этом они обеспечивают около 30% от общего объема медицинских услуг, что особенно примечательно.
Еще один показатель: ранее количество специализаций в частных клиниках составляло около 50, сейчас их число превышает 210. В достижении этих положительных результатов значительную роль сыграл Центр лицензирования и аккредитации медицинских организаций при Министерстве здравоохранения.
— Наш Центр был создан в 2023 году в соответствии с решением Президента, — отмечает директор учреждения Жалолиддин Асамутдинов. — В настоящее время предпринимаются меры по организации деятельности на основе международных требований. Ведется работа по внедрению цифровых решений и формированию системы аккредитации на основе международных стандартов.
В целях своевременного, качественного и прозрачного рассмотрения процессов лицензирования и аккредитации, снижения человеческого фактора и создания удобств запущена в тестовом режиме платформа «CLAMO Cabinet».
Также в Центре организован колл-центр с коротким номером «1369». В прошлом году поступило 510 обращений, из которых 55% касались вопросов лицензирования.
В направлении аккредитации также реализуется ряд значимых мероприятий:
— разработаны и внедряются Национальные стандарты аккредитации;
— создана рабочая группа по внедрению национальной системы аккредитации;
— в июне прошлого года международными экспертами проведен недельный обучающий семинар, по итогам которого 11 специалистов получили международные сертификаты.
Центр последовательно развивает международное сотрудничество. В целях международной оценки национальных стандартов подана заявка в международную организацию ISQua. После завершения соответствующих процедур оценки Центр пройдет международную аккредитацию.
На сегодняшний день по национальным стандартам аккредитованы клиники «M-Clinic» в Ташкенте и «Meros» в Самарканде. В настоящее время начат процесс аккредитации еще 5 медицинских учреждений.
В настоящее время особое внимание уделяется дальнейшему упрощению процессов лицензирования и аккредитации, созданию равных и благоприятных условий для медицинских организаций, а также расширению эффективного сотрудничества между государственным и частным секторами.
В целом внедряемая национальная прозрачная система лицензирования и аккредитации позволит повысить качество медицинских услуг, обеспечить безопасность пациентов и усилить конкурентную среду в отрасли.