Akkreditatsiyalash bo‘yicha Milliy standartlar ishlab chiqildi hamda amaliyotga tatbiq etilyapti.
Oxirgi yillarda O‘zbekiston tibbiyoti jadal rivojlanayotgani barchaga ma’lum. Buni 2017-yilda xususiy shifoxonalar soni qariyb 3,3 mingtani, bugunga kelib, 8 ming 600 dan ziyodni tashkil etayotgani misolida ham ko‘rish mumkin. Ular tomonidan umumiy tibbiy xizmatlarning 30 foizi qamrab olinayotgani, ayniqsa, e’tiborga molik.
Yana bir misol: oldinlari xususiy klinikalardagi ixtisoslik turlari 50 ta bo‘lgan, hozirda 210 tadan oshdi. Ushbu ijobiy ko‘rsatkichlarda Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markazining munosib ulushi bor.
— Markazimiz 2023-yilda Prezidentimizning tegishli qarori bilan tashkil etilgan, — deydi muassasa direktori Jaloliddin Asamutdinov. — Uning faoliyatini xalqaro talablar asosida yo‘lga qo‘yish choralarini ko‘ryapmiz. Raqamli yechimlar joriy etish hamda akkreditatsiya tizimini xalqaro standartlar asosida shakllantirish ishlari olib borilmoqda.
Litsenziyalash va akkreditatsiyalashni o‘z vaqtida, sifatli, shaffof ko‘rib chiqib, inson omilini kamaytirish va qulayliklar yaratish maqsadida “CLAMO Cabinet” platformasi test rejimida ishga tushirilganini aytish zarur.
Markazda “1369” qisqa raqamli “Call markaz” tashkil etilgani ham diqqatga sazovor. O‘tgan yilda unga 510 ta murojaat bo‘lgani holda, ulardan 55 foizini litsenziya bo‘yicha masalalar tashkil etgan.
Akkreditatsiyalash yo‘nalishida ham yaxshi ishlar ro‘yobga chiqarilayotir. Jumladan:
Milliy akkreditatsiya tizimini joriy qilish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etildi.
O‘tgan yil iyun oyida xalqaro ekspertlar tomonidan bir haftalik o‘quv seminari o‘tkazildi va 11 nafar mutaxassis xalqaro sertifikatga ega bo‘ldi.
Markazimiz tomonidan xalqaro hamkorlik izchil davom ettirilmoqda. Milliy standartlarni akkreditatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha ISQua xalqaro tashkilotiga ariza yubordik. Tegishli baholash jarayonlari yakuniga yetgandan so‘ng muassasamiz xalqaro akkreditatsiyadan o‘tadi.
Shu o‘rinda markazimiz tomonidan hozirgacha Toshkent shahridagi “M-Clinic” va Samarqanddagi “Meros” klinikalari Milliy standartlar bo‘yicha akkreditatsiyadan o‘tkazilganini aytish joiz. Ayni chog‘da yana 5 ta tibbiyot muassasasini Milliy akkreditatsiyadan o‘tkazish jarayoni boshlangan.
Hozirga paytda litsenziyalash va akkreditatsiyalash jarayonlarini yanada soddalashtirish, tibbiyot tashkilotlari uchun teng va qulay shart-sharoitlar yaratish hamda davlat va xususiy sektor o‘rtasida samarali hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Umuman olganda, soha amaliyotiga kiritilayotgan litsenziyalash va akkreditatsiyalash bo‘yicha Milliy shaffof tizim tibbiyot tashkilotlarida xizmatlar sifatini oshirish, bemorlar xavfsizligini kafolatlash, davlat va xususiy sektor o‘rtasida raqobat muhitini kuchaytirish imkonini beradi.

In recent years, Uzbekistan’s healthcare sector has been developing rapidly. This is evidenced by the growth in the number of private medical institutions: from around 3,300 in 2017 to over 8,600 today. Notably, they now account for about 30% of all medical services.
Another example: previously, private clinics offered around 50 specialties, whereas today this number exceeds 210. The Center for Licensing and Accreditation of Medical Organizations under the Ministry of Health has made a significant contribution to these positive developments.
— Our Center was established in 2023 in accordance with a Presidential decree, — says Director Jaloliddin Asamutdinov. — We are currently taking steps to organize our activities in line with international standards. Efforts are underway to introduce digital solutions and develop an accreditation system based on international best practices.
To ensure timely, high-quality, and transparent processing of licensing and accreditation procedures, reduce the human factor, and improve convenience, the “CLAMO Cabinet” platform has been launched in test mode.
In addition, a call center with the short number “1369” has been established. Last year, it received 510 inquiries, 55% of which were related to licensing issues.
Significant progress is also being made in the field of accreditation:
— National accreditation standards have been developed and are being implemented;
— a working group has been established to introduce the national accreditation system;
— in June last year, international experts conducted a one-week training seminar, and 11 specialists received international certificates.
The Center continues to expand international cooperation. An application has been submitted to the international organization ISQua for the evaluation of national standards. Upon completion of the assessment process, the Center is expected to obtain international accreditation.
To date, “M-Clinic” in Tashkent and “Meros” clinic in Samarkand have been accredited based on national standards. The accreditation process for five more medical institutions has also begun.
Currently, special attention is being paid to simplifying licensing and accreditation procedures, creating equal and favorable conditions for medical organizations, and strengthening cooperation between the public and private sectors.
Overall, the introduction of a national transparent system of licensing and accreditation will improve the quality of medical services, ensure patient safety, and enhance competition in the healthcare sector.